SSS

Sıkça Sorulan Sorular - Akran Değerlendirme 

1- Akran Değerlendirme ekibi kaç kişiden oluşmalıdır?

Cevap: Akran değerlendirmede en az 1 kişilik değerlendirme takımı oluşturulması yeterlidir. Akran Değerlendirme ekibinin seçiminde öğretim üyesinin o alana özgü yetkinliği ve kalite süreçleri konusunda bilgi sahibi olması tercih sebebidir.

2- Akran Değerlendirme için gelecek öğretim üyesinin unvanı ne olmalıdır?

Cevap: Akran Değerlendirme için gelecek öğretim üyesinin unvanı için bir sınır belirtilmemiştir. Prof. Dr., Doç. Dr., Dr. Öğretim Üyesi, Öğr. Gör. veya Ar. Gör. olabilir.

3- Davet edilecek öğretim üyesi için yaş sınırı bulunmakta var mıdır?

Cevap: Akran Değerlendirme için gelecek öğretim üyesi için bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Değerlendirmeyi doğru şekilde yapabilecek öğretim üyelerinin seçilmesi yeterlidir. Gerekli durumlarda 65 yaş üzeri öğretim üyelerinin sağlık durumları (Corona dönemi tehlikeleri) göz önünde bulundurulup, gerekli önlemler, izin ve sorumlulukklar alınabiliyorsa akran değerlendirme ekibine davet edilebilirler.

4- Kaç günlük ziyaret planlanmalıdır?

Cevap: Akran değerlendirme ziyareti süresi, değerlendirmeyi yapacak ekip ve davet eden bölüm arasında karar verilmedir. Değerlendirme ve gözlem için yeterli bir süre belirlenerek, bölüm bütçesi de göz önünde bulundurularak 1-3 gün arasında bir ziyaret planlanabilir.